Графік роботи:

Будні: 9:00–17:00

Сб: 9:00–15:00

0
Мій кошик
Каталог
UA
Порівняння
Додайте товари для порівняння

Азотні добрива

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше спочатку дорожче за назвою
Відображення:

Азотні добрива. Вибір та застосування для рослин             

Азотні добрива – азотовмісні речовини, які вносять у ґрунт з метою підвищення врожайності с/г культур. Азотні добрива виробляють на основі синтетичного аміаку, який отримують з молекулярного азоту і водню.

Для чого потрібні азотні добрива? Азот відіграє одну з найважливіших ролей у житті рослин. Він входить до складу всіх простих і складних білків, які є головною складовою цитоплазми рослинних клітин, та до складу нуклеїнових кислот. Рослинні білки містять у середньому близько 16% азоту. Якість зерна та іншої сільськогосподарської продукції часто оцінюють за показником «сирий білок», який дорівнює всій кількості азотистих сполук у рослині.

Нестача азоту сильно позначається на рості та розвитку рослин: листя стає дрібним, передчасно жовтіє, стебла стають тонкими й слабко гілкуються. Погіршується формування й розвиток репродуктивних органів. За умови нормального азотного живлення рослин, підвищується синтез білкових речовин, підсилюється та довше зберігається життєдіяльність організму, прискорюється ріст та сповільнюється старіння листів. Рослини мають потужні стебла та листя інтенсивного зеленого забарвлення, добре ростуть і кущаться. У результаті підвищується врожай та вміст білку в продукції. Однак надлишкове азотне живлення, особливо в другій половині вегетації, затримує дозрівання рослин, вони утворюють більшу вегетативну масу, але мало зерна або бульб і коренеплодів.

За своїм походженням азотні добрива можуть бути мінеральними та органічними (переважно натуральні продукти життєдіяльності тварин). Вони поділяються на моноскладові (містять лише азот) та комплексні (найчастіше це комбінація азоту, калію, фосфору з іншими речовинами).

Мінеральні азотні добрива впливають на грунтову мікрофлору, активізують життєдіяльність мікроорганізмів (бактерії, водорості, гриби, актиноміцети) та мікрофауни.

Склад азотного добрива підбирається з урахуванням часу внесення, кислотності грунту, температури та вологості. Норма внесення добрива для кожної культури розраховується індивідуально.

Види азотних добрив                    

Азотні добрива, залежно від форми азотних сполук поділяють на такі групи:

  • нітратні (натрієва, кальцієва селітри);
  • амонійні (сульфат амонію, хлористий амоній);
  • амонійно-нітратні (аміачна селітра);
  • амідні (сечовина);
  • аміачні (безводний аміак, аміачна вода);
  • карбамід-амонійно-нітратні (КАС).

Нітратні добрива: натрієва селітра, кальцієва селітра. Натрієва селітра містить 16% азоту та 26% натрію, виглядає як дрібнокристалічна сіль білого або сіруватого кольору, добре розчинна у воді, гігроскопічна, при зберіганні може злежуватись.

Кальцієва селітра містить 13-15 % азоту. Це кристалічна сіль білого кольору, добре розчинна у воді, гігроскопічна, при зберіганні дуже злежується.

Натрієва і кальцієва селітри є фізіологічно лужними добривами, які доцільно використовувати на кислих дерново-підзолистих ґрунтах. Вони дуже легко вимиваються з орного шару ґрунту, тому їх краще використовувати весною під передпосівну культивацію або для підживлення рослин під час вегетації.

Амонійні добрива: сульфат амонію, хлорид амонію, вуглекислий амоній.

Сульфат амонію або сірчанокислий амоній використовують найбільше. Містить 20,8-21% азоту в аміачній формі та до 0,2 % залишку сірчаної кислоти. Це кристалічний порошок білого, сірого, синього або фіолетового кольору, який не злежується, добре розсівається.

Хлорид амонію містить 24-25% азоту. Це дрібнокристалічна гігроскопічна сіль білого або жовтуватого кольору. Недоліком цього добрива є великий вміст хлору (66,7 %) та гігроскопічність, що необхідно враховувати при внесенні під чутливі до хлору культури (картопля, тютюн, виноград, конюшина, соняшник, люпин, льон та інші).

Аміачні добрива: рідкий безводний аміак, аміачна вода.

Рідкий безводний аміак містить 82,3 % азоту. Це безбарвна рідина, що зберігається в спеціальних цистернах. На повітрі бурхливо кипить і швидко випаровується. Вносять у ґрунт машинами на глибину не менше 12-15см при дотриманні правил безпеки. Його необхідно вносити тільки до посіву культур. Недоліком рідкого аміаку є його втрати внаслідок вивітрювання в атмосферу.

Аміачна вода − це розчин аміаку у воді. Жовтувата рідина із запахом нашатирного спирту. Зберігається в сталевих герметичних цистернах, викликає корозію кольорових металів (міді, цинку, олова). Вносять у ґрунт на глибину 12-15 см за допомогою культиваторів-рослинопідживлювачів. Потенційно кисле добриво, використовують під усі культури як в основному удобренні, так і в підживленні.

Амонійно-нітратні добрива. Аміачна селітра − найпоширеніше азотне добриво, що містить 34,7-35,0% азоту. Вона може бути гранульованою чи кристалічною, білого, жовтого, а часом і червоного кольору. Легко розчиняється у воді, тому швидко засвоюється рослинами. Недоліком цього добрива є висока гігроскопічність, особливо негранульована форма, тому швидко відволожується і злежується.

До амідних добрив відноситься сечовина (карбамід, діамід вугільної кислоти), що є одним із кращих азотних добрив із 45-46% вмістом азоту. Має невелику кислотність, добрі фізичні властивості, добре розсіюється, відносно стійка до вилуговування, добре розчиняється у воді, майже не злежується. Її можна використовувати як основне добриво та для підживлення на різних ґрунтах. При поверхневому внесенні можуть спостерігатись втрати азоту внаслідок вивітрювання аміаку. Сечовину використовують також для некореневого підживлення (через листя) зернових під час вегетації.

До карбамід-амонійно-нітратних добрив відноситься карбамід-аміачна суміш (КАС), яка містить 28-32% азоту. На основі КАС можна готувати комплексні добрива, до яких можуть входити інші елементи живлення, в т.ч. і мікроелементи.

Які азотні добрива купити для овочевих, зернових та інших с/г культур?                      

Азотні добрива вносять переважно навесні, коли здійснюється обробка ґрунту. Вибір добрива залежить від конкретних завдань. Що стосується овочевих культур, найбільше азотних добрив необхідно картоплі, капусті та огіркам.

Селітра аміачна з мікроелементами застосовується для підживлення рослин протягом усього вегетаційного періоду. На такі добрива найкраще реагують огірки, кабачки та гарбузи.

Азофоска (нітроамофоска) – комплексне добриво, що варто замовити та застосовувати на всіх ґрунтах під зернові, овочеві культури, картоплю, цукровий буряк, для підживлення газонів, та культур, що вирощуються в кімнатних умовах або на балконах.

Сульфат амонію – фізіологічно кисле добриво, яке радимо купити та використовувати для всіх способів внесення для підживлення озимих, овочевих, декоративних та плодово-ягідних рослин на угіддях Степу та Лісостепу, на Поліссі з одночасним внесенням вапна.

Кальцієву селітру рекомендуємо купити для позакореневих підживлень під усі культури навесні при обробці ділянки.

Карбамід (сечовина) підходить для всіх типів ґрунтів, під усі с/г культури для кореневого та позакореневого підживлення ранньою весною та в період вегетації.

Аміачна селітра − дуже цінне добриво яке варто купити та застосовувати для всіх культур на всіх ґрунтах при основному удобренні, для внесення в рядки і для підживлення.

КАС використовують під всі сільськогосподарські культури для основного удобрення, для підживлення зернових та інших культур.

Вгору