Графік роботи:

Будні: 9:00–17:00

Сб: 9:00–15:00

0
Мій кошик
Каталог
UA
Порівняння
Додайте товари для порівняння

Насіння помідорів

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше спочатку дорожче за назвою
Відображення:

Насіння томатів – що купити сорт чи гібрид?

Овоч, що вирощується практично на кожній присадибній ділянці України – томат. Популярність томатів можна пояснити не лише їх смаковими якостями, але й різноманіттям та універсальністю використання цього корисного овочу: для споживання у свіжому вигляді та переробки (консервування/маринування, в’ялення, заморозка тощо).

Отже, насіння яких томатів краще обрати для вирощування - сортові чи гібридні? В чому їхня різниця?

  • Сорт – це група культурних рослин, отримана в результаті селекції, що має певний набір характеристик, який відрізняє цю групу рослин від інших рослин того ж виду. Вирощуючи сортові томати, можна збирати насіння з плодів батьківських рослин, висівати їх, та наступного сезону отримати ті ж за смаком та врожайністю рослини. Багато городників вважають, що сортові томати кращі за смаком, ніж гібриди. І ще однією перевагою є те, що збираючи насіння з сортових томатів, вам не потрібно витрачатись та купувати їх наступного сезону. Але сортові томати мають невисоку стійкість до хвороб, нижчу врожайність, ніж гібриди, слабку лежкість та втрату сортових ознак через перезапилення. Сортові томати швидше втрачають товарний вид, їх важче транспортувати, тому для промислового вирощування частіше обирають гібриди.   
  • Гібрид отримують шляхом схрещування декількох ліній для отримання рослин з покращеними характеристиками: колір, смак, стійкість до хвороб. Позначка F1 означає перше покоління, F2 – друге і т.д. Материнські лінії при схрещуванні більшою мірою проявляють свої позитивні характеристики у першому поколінні. А при отриманні наступних поколінь цей ефект зникає. Тобто, зібравши насіння з плодів гібридних томатів, ви можете отримати абсолютно неочікуваний результат: іншого кольору чи смаку, з нижчою врожайністю, тощо. Гібридні томати краще захищені від найпоширеніших хвороб, мають кращу врожайність. Їх різноманіття за кольорами, формою та смаком на сьогодні може вразити будького.

Залишається лише обрати сорти чи гібриди, в залежності від того, яке призначення майбутнього врожаю томатів.

  • Для свіжого споживання беремо для вирощування насіння соковитих апетитних томатів, зазвичай це великоплідні сорти та гібриди.
  • Переробка (заготівля) – м'ясисті томати з малою кількістю насіння.
  • Консервування. Для цього обирають невеликі помідори, правильної форми з твердою шкіркою.
  • Універсальні підходять як для свіжого споживання, так і консервування, вони зберігають форму після термічної обробки.

Насіння помідорів для відкритого ґрунту

Обираючи сорти чи гібриди для присадибної ділянки, необхідно вивчити їх характеристики та вимоги до умов вирощування. Для вирощування у відкритому ґрунті зазвичай купують насіння ранньостиглих або надранніх томатів з високою стійкістю до стресів, спеки, холоду чи посухи. Найбільшою популярністю для відкритого ґрунту користується насіння низькорослих ранніх помідорів, що не потребують опор при вирощуванні. Технологія вирощування відрізнятиметься в залежності від регіону.

Помідори є теплолюбною культурою, але спека для них не несе жодної користі. Комфортна температура для більшості томатів - до +30°С. Високі температури викликають опіки, гниття та розтріскування плодів, тому у випадку спекотного літа варто затінювати рослини спеціальною сіткою, а для умов півдня обирати посухостійкі томати.

Кращими попередниками для томатів є: огірки, капуста, цибуля, зернові культури і багаторічні трави. Небажаними попередниками є пасльонові: картопля, баклажани та перець, оскільки ці культури мають спільні хвороби та шкідників.

Насіння помідорів для теплиць

Умови вирощування в теплицях відрізняються від відкритого грунту. Адже висока вологість та температури сприяють появі хвороб. Тому обираючи насіння, варто запинитись на таких сортах та гібридах, що призначені саме для вирощування в теплицях. Вони пристосовані до умов теплиць та зазвичай мають високу стійкість до хвороб.

Низькорослі (детермінантні) сорти займають багато площі, а для вирощування високорослих (індетермінантних та напівдетермінантних) необхідно потурбуватись про підпори та необхідну для них висоту теплиці. Варто висадити в теплицях різні за висотою та строками дозрівання томати. В цьому випадку ви забезпечите себе врожаєм протягом довгого терміну.

Високорослі (індетермінантні) томати є найчисельнішими за кількістю сортів та гібридів, вони вражають розмаїттям форм, кольорів та розмірів плодів. Завдяки старанням селекціонерів, наразі маємо вже звичні червоні, жовті, помаранчеві, рожеві помідори. Досить часто зустрічаються також томати екзотичних кольорів: чорні, зелені, білі, фіолетові та ін. Такі томати мають високу врожайність, що розтягнута в часі. Купити насіння індетермінантних та напівдетермінантних томатів – найкращий вибір для теплиць та промислового виробництва.

Як вибрати високоврожайне насіння?

Купити насіння помідорів на сьогодні абсолютно не проблема, але в залежності від умов та регіону вирощування різнитиметься й підбір томатів.

Низькорослі помідори — найпопулярніші в городників. Вони приваблюють різноманіттям сортів та гібридів, чудовими смаковими якостями та транспортабельністю. Низькорослі томати затребувані через досить прості умови їх вирощування (зазвичай не потребують пасинкування), ранні строки дозрівання та високі врожаї. Низькорослі сорти та гібриди помідорів можна вирощувати як в теплицях, так і у відкритому ґрунті. Початківцям радимо купити насіння саме ранніх низькорослих томатів через простоту їх вирощування.

Давайте розберемось з термінами, знати які необхідно, купуючи насіння томатів.

  • Супердетермінантні – скоростиглі томати висотою 0.3-0.6м. Кущі компактні, з двома-трьома кистями. Ці томати не потребують пасинкування, невибагливі у догляді, достигають швидко, мають високу врожайність.
  • Детермінантні – середньостиглі помідори висотою 0.6-1м. з чотирма-шістьма кистями. Такі томати краще пасинкувати та підв'язути. Вони зазвичай стійкі до хвороб, дають гарний врожай та прекрасно ростуть у відкритому ґрунті.
  • Напівдетермінантні томати можна віднести до середньорослих. Вони підходять для висадки в теплицях та на свіжому повітрі. Такі сорти вимагають прищипування, коли досягають висоти в 70-80 см, інакше вони здатні витягнутися до висоти в 1.2-1.5 метри. Не вимагають пасинкування, але багато садівників проводять цю маніпуляцію, щоб прискорити плодоношення.
  • Індетерминантні помідори – найвисокоросліші (від двох метрів і вище). При їх вирощуванні необхідне встановлення опор, пасинкування та формування кущів. Такі помідори розвиваються повільно, тому насіння високорослих томатів краще купувати для вирощування в теплицях. Але українське літо досить довге для того, щоб подібні томати змогли визріти й у відкритому грунті, де їх ріст зупиняють заморозки.

Отже, всі необхідні терміни для вибору насіння томатів ви знаєте. А далі вже вибір за вами, в залежності від того, що саме ви хочете отримати на своїй ділянці чи в теплиці.

Вгору