Кожен сорт картоплі має свої особливості щодо захисту від хвороб, шкідників та бур'янів, що є важливою складовою отримання бажаного врожаю. Правильний підхід до захисту культури дозволяє не лише зберегти врожай, але й забезпечити його високу якість та товарність. Сорти, такі як «Арізона», «Рів’єра», «Коразон» і «Пікассо», потребують індивідуальних стратегій захисту, включаючи використання гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів, а також врахування їхньої стійкості до певних захворювань і погодних умов.

Незалежно від вибору сорту, важливим є також правильний догляд і захист рослин. Дотримання графіку обробок, правильне застосування засобів захисту та внесення добрив — це основні кроки для реалізації потенціалу кожного сорту. Крім того, слід враховувати можливі хвороби картоплі (стаття "Хвороби картоплі та боротьба з ними"), які можуть суттєво вплинути на врожай. Технологія вирощування картоплі має включати правильний вибір сорту, підготовку ґрунту, дотримання сівозміни, своєчасне внесення добрив, ефективний захист від хвороб і шкідників, а також регулярні агротехнічні заходи.

Сорт «Рів'єра» — ультраранній лідер українського ринку

«Рів'єра» — унікальний ультраранній сорт картоплі столового призначення, який завдяки своїй високій врожайності та чудовим характеристикам є лідером серед ранніх сортів в Україні. Сорт має світло-жовті бульби з міцною шкіркою. Його відмінні смакові якості, висока товарність та здатність до швидкого приросту врожаю роблять його надзвичайно популярним серед фермерів.

Переваги вирощування

«Рів'єра» чудово підходить для вирощування під плівкою, агроволокном та придатна до вирощування у будь-яких ґрунтово-кліматичних умовах. Завдяки короткому вегетаційному періоду, цей сорт дозволяє отримувати два врожаї за сезон у південних регіонах України. Рів'єра ідеальна для комерційного вирощування, пакування та продажу через торговельні мережі.

Особливості догляду

Рекомендована схема посадки 20-25 см х 60-75 см. Можливе застосування пророщування насіннєвих бульб для збільшення кількості та якості врожаю.  

Полив та живлення

Крапельне зрошення значно підвищує врожайність даного сорту, особливо в умовах спекотного клімату. Рекомендоване внесення азотних добрив +10%, фінальне внесення на початку утворення бульб. На початкових стадіях вегетації робимо акцент на азотні добрива (Structure, аміачна селітра, YaraLiva Nitrabor, амофос), далі на фосфорні та калійні (Хелатін Універсал, YaraTera Кріста SOP, Калій Intermag). На 30-40-й день після посадки необхідно внести борвмісне добриво (PuroTech Borum, Скудеро Борон, Бор Intermag). У фазу бутонізації радимо внести добриво з комплексом мікроелементів: цинк, марганець, мідь (Оракул Мультикомплекс, Скудеро Мульті, Скудеро 6-25-25). У другій половині вегетації для пришвидшення дозрівання та накопичення сухих речовин вносимо бор (Бор Intermag, PuroTech Borum, Скудеро Борон, Скудеро CaB, Smart Grow CaBoron). У випадку пізньовесняних заморозків або посухи радимо застосувати амінокислоти (Structure, Аміно Ксеріон).   

Захист від хвороб

Сорт потребує інтенсивного фунгіцидного захисту від фітофторозу, оскільки є чутливим до цього захворювання. Рекомендуємо профілактичний обробіток за допомогою препаратів: Скор, Квадріс Топ, Пенкоцеб, Ширлан, Ревус Топ, Юніформ, Магнікур Нео, Вальтер, Банджо. Сорт нестійкий до фузаріозу, тому для запобігання розвитку сухої гнилі, радимо не нехтувати сортооновленням насіннєвого матеріалу. На посадку використовувати насіння не нижче 2-ї репродукції. Бажано при завантаженні до сховища насіннєві бульби протруїти Фунгазілом (д.р. імазаліл) 0,15 л/т. Така обробка насіння захистить бульби від комплексу хвороб (срібляста парша, фузаріоз, фомоз).

Захист від бур’янів

Сорт малочутливий до д.р. метрибузин, його застосування може викликати лише зміну кольору листя, не впливаючи на врожайність. Рослини добре витримують внесення гербіцидів Зенкор Ліквід або Містраль під час вегетації. В залежності від фази росту та видового складу бур’янів, рекомендуємо використання наступних гербіцидів: Дуал Голд, Трифлурекс, Прометрекс, Рейсер, Фюзілад Форте, Ураган Форте, Тітус, Гезагард.

Захист від шкідників

Найбільш шкодочинними для картоплі є колорадські жуки. Також їй можуть шкодити дротяники, капустянки (медведки), личинки хруща та ін. В залежності від того, яких саме шкідників треба контролювати, радимо застосування наступних інсектицидів: Антимедведка, Антихрущ, Вермітек, Аркеро, Матч, Прованто Максі, Галіл, Актара, Актелік, Ампліго, Корморан, Прованто Вернал, Енжіо. Варто зазначити, що найефективніше обробляти картоплю інсектицидами проти колорадського жука, щойно з’являються личинки на рослинах.

Врожайність та товарність

Рів'єра має вражаючу динаміку накопичення врожаю — до 2 тонн за добу. При цьому, товарність врожаю може досягати 99%. Сорт стійкий до механічних пошкоджень, що робить його ідеальним для зберігання та транспортування. Рів'єру можна зберігати до 6 місяців при дотриманні рекомендованих умов зберігання.

Сорт «Коразон» — ранній червонобульбовий фаворит від Agrico

«Коразон» — це ранній червонобульбовий сорт картоплі, що завоював популярність завдяки своїм чудовим якостям та високому попиту з боку торгових мереж. Сорт адаптований для різних кліматичних умов і особливо підходить для вирощування на легких ґрунтах.

Переваги вирощування

«Коразон» демонструє високу врожайність навіть у стресових умовах, таких як нестача вологи або високі температури. Сорт має чудову стійкість до механічних пошкоджень, розтріскування бульб і вторинного росту, що робить його ідеальним вибором для фермерів, які прагнуть вирощувати високоякісну картоплю для тривалого зберігання та продажу.

Особливості догляду

Посадка: густота посадки варіюється залежно від розміру насіннєвих бульб: для фракції 28-35 мм рекомендована відстань 27 см між бульбами, а для фракції 35-55 мм — 33 см. 

Полив та живлення

сорт має високу посухостійкість. Потребує підвищених норм внесення азоту (+5-10%), тоді як фосфорні та калійні добрива вносяться за стандартною нормою. На початкових стадіях вегетації робимо акцент на азотні добрива (Structure, аміачна селітра, YaraLiva Nitrabor, амофос), далі на фосфорні та калійні (Хелатін Універсал, YaraTera Кріста SOP, Калій Intermag). На 30-40-й день після посадки необхідно внести борвмісне добриво (PuroTech Borum, Скудеро Борон, Бор Intermag). У фазу бутонізації радимо внести добриво з комплексом мікроелементів: цинк, марганець, мідь (Оракул Мультикомплекс, Скудеро Мульті, Скудеро 6-25-25). У другій половині вегетації для пришвидшення дозрівання та накопичення сухих речовин вносимо бор (Бор Intermag, PuroTech Borum, Скудеро Борон, Скудеро CaB, Smart Grow CaBoron). У випадку пізньовесняних заморозків або посухи радимо застосувати амінокислоти (Structure, Аміно Ксеріон). 

Захист від хвороб:

«Коразон» чутливий до фітофторозу листя, тому потребує регулярного та інтенсивного фунгіцидного захисту. Рекомендуємо профілактичний обробіток за допомогою препаратів: Скор, Квадріс Топ, Пенкоцеб, Ширлан, Ревус Топ, Юніформ, Магнікур Нео, Вальтер, Банджо. Водночас, він стійкий до фітофторозу бульб, звичайної парші та картопляної нематоди. 

Захист від бур’янів

Сорт добре витримує застосування гербіцидів з д.р метрибузин та бентазон, без суттєвого впливу на врожайність. В залежності від фази росту та видового складу бур’янів, рекомендуємо використання наступних гербіцидів: Дуал Голд, Зенкор Ліквід, Містраль, Трифлурекс, Прометрекс, Рейсер, Фюзілад Форте, Ураган Форте, Тітус, Гезагард.

Захист від шкідників

Найбільш шкодочинними для картоплі є колорадські жуки. Також їй можуть шкодити дротяники, капустянки (медведки), личинки хруща та ін. В залежності від того, яких саме шкідників треба контролювати, радимо застосування наступних інсектицидів: Антимедведка, Антихрущ, Вермітек, Аркеро, Матч, Прованто Максі, Галіл, Актара, Актелік, Ампліго, Корморан, Прованто Вернал, Енжіо. Варто зазначити, що найефективніше обробляти картоплю інсектицидами проти колорадського жука, щойно з’являються личинки на рослинах.

Врожайність та товарність

Сорт демонструє врожайність до 46 тонн з гектара навіть без поливу в умовах північного регіону України. «Коразон» відзначається високою стійкістю до механічних пошкоджень при збиранні врожаю, що робить його придатним для тривалого зберігання (до 6 місяців і більше) при температурі +4°C. Завдяки своїм товарним властивостям, сорт користується попитом як серед фермерів, так і серед покупців у торгових мережах.

Сорт «Арізона» — високоврожайний чемпіон стійкості

Середньоранній сорт картоплі «Арізона» — один із найкращих за врожайністю серед столових сортів. Він відзначається великими бульбами овальної форми зі світло-жовтою шкіркою з гарними смаковими якостями. Цей сорт призначений для приготування як перших, так і других страв: від варіння до смаження та запікання.

Переваги вирощування

«Арізона» має підвищену стійкість до стресових умов: вона добре переносить високі температури повітря і ґрунту та нестачу вологи. Це ідеальний сорт для вирощування в південних, східних та центральних регіонах України, де спекотна погода та посухи є звичними явищами. Картопля цього сорту має високий рівень лежкості, що дозволяє зберігати її до 6 місяців.

Особливості догляду

Посадка: рекомендована схема посадки 30-35 х 60-75 см. Важливо уникати обламування ростків, оскільки це негативно вплине на розмір та кількість бульб.

Полив та живлення

Сорт демонструє найкращі результати з врожайності за умови наявності системи крапельного зрошення, невибагливий до складу ґрунту, може вирощуватися як на піщаних, так і на середньо-глинистих ґрунтах. Для отримання максимального врожаю варто врахувати знижену норму азотних добрив (-10%), тоді як фосфорні та калійні залишаються стандартними. На початкових стадіях вегетації робимо акцент на азотні добрива (Structure, аміачна селітра, YaraLiva Nitrabor, амофос), далі на фосфорні та калійні (Хелатін Універсал, YaraTera Кріста SOP, Калій Intermag). На 30-40-й день після посадки необхідно внести борвмісне добриво (PuroTech Borum, Скудеро Борон, Бор Intermag). У фазу бутонізації радимо внести добриво з комплексом мікроелементів: цинк, марганець, мідь (Оракул Мультикомплекс, Скудеро Мульті, Скудеро 6-25-25). У другій половині вегетації для пришвидшення дозрівання та накопичення сухих речовин вносимо бор (Бор Intermag, PuroTech Borum, Скудеро Борон, Скудеро CaB, Smart Grow CaBoron). У випадку пізньовесняних заморозків або посухи радимо застосувати амінокислоти (Structure, Аміно Ксеріон).   

Захист від хвороб

Сорт потребує регулярного фунгіцидного захисту від фітофторозу та альтернаріозу листя. Важливо дотримуватись графіку обробок для профілактики. Рекомендуємо обробіток за допомогою препаратів: Скор, Квадріс Топ, Пенкоцеб, Ширлан, Ревус Топ, Юніформ, Магнікур Нео, Вальтер, Банджо.

Захист від бур’янів

Сорт чутливий до гербіцидів з д.р. метрибузин, тому їх слід використовувати лише як ґрунтові гербіциди (Зенкор Ліквід, Містраль).  В залежності від фази росту та видового складу бур’янів, рекомендуємо використання наступних гербіцидів: Дуал Голд, Трифлурекс, Прометрекс, Рейсер, Фюзілад Форте, Ураган Форте, Тітус, Гезагард.

Захист від шкідників

Найбільш шкодочинними для картоплі є колорадські жуки. Також їй можуть шкодити дротяники, капустянки (медведки), личинки хруща та ін. В залежності від того, яких саме шкідників треба контролювати, радимо застосування наступних інсектицидів: Антимедведка, Антихрущ, Вермітек, Аркеро, Матч, Прованто Максі, Галіл, Актара, Актелік, Ампліго, Корморан, Прованто Вернал, Енжіо. Варто зазначити, що найефективніше обробляти картоплю інсектицидами проти колорадського жука, щойно з’являються личинки на рослинах.

Врожайність та товарність

Цей сорт демонструє виняткові результати з врожайності — до 90 тонн з гектара на полях із системою крапельного зрошення. Бульби великі, масою 120-200 г. «Арізона» стійка до механічних пошкоджень, що дозволяє зберігати товарність при зборі врожаю, має високу витривалість до екстремальних погодних умов. Якщо ви шукаєте сорт картоплі, який може витримати складні умови та забезпечити стабільно високий врожай, то «Арізона» — ваш вибір.

Сорт «Пікассо» —  витвір мистецтва на картопляних полях

«Пікассо» — середньостиглий великобульбовий сорт картоплі, який був створений селекціонерами Agrico понад 30 років тому. Названий на честь відомого іспанського художника, цей сорт відзначається високою врожайністю, має жовті бульби з вічками рожевого кольору. Він поєднує чудовий смак, посухостійкість та відмінну лежкість, що робить його одним із довгожителів на українських полях.

Переваги вирощування

«Пікассо» вирізняється універсальністю: він добре пристосовується до різних типів ґрунтів — від легких супіщаних до середньо-глинистих. Крім того, сорт має високу стійкість до посухи та не схильний до вторинного росту. В умовах 2022 року без поливу врожайність досягала 45-48 тон з гектара. 

Особливості догляду

Посадка: через великий розмір бульб, рекомендована посадка на 2-3 см глибше від стандартної глибини; густота посадки: фракція 28-35 мм - відстань між бульбами 27 см (50 тисяч кущів/га), фракція 35-55 мм - відстань між бульбами 33 см (40 тисяч кущів/га).

Полив та живлення

Сорт має високу стійкість до посухи, потребує підвищених норм внесення азотних добрив (+5%). На початкових стадіях вегетації робимо акцент на азотні добрива (Structure, аміачна селітра, YaraLiva Nitrabor, амофос), далі на фосфорні та калійні (Хелатін Універсал, YaraTera Кріста SOP, Калій Intermag). На 30-40-й день після посадки необхідно внести борвмісне добриво (PuroTech Borum, Скудеро Борон, Бор Intermag). У фазу бутонізації радимо внести добриво з комплексом мікроелементів: цинк, марганець, мідь (Оракул Мультикомплекс, Скудеро Мульті, Скудеро 6-25-25). У другій половині вегетації для пришвидшення дозрівання та накопичення сухих речовин вносимо бор (Бор Intermag, PuroTech Borum, Скудеро Борон, Скудеро CaB, Smart Grow CaBoron). У випадку пізньовесняних заморозків або посухи радимо застосувати амінокислоти (Structure, Аміно Ксеріон).   

Захист від хвороб

«Пікассо» потребує регулярного профілактичного обприскування для захисту від фітофторозу листя та альтернаріозу. Рекомендуємо обробіток за допомогою препаратів: Скор, Квадріс Топ, Пенкоцеб, Ширлан, Ревус Топ, Юніформ, Магнікур Нео, Вальтер, Банджо. Завдяки відмінним фітопатологічним характеристикам, сорт стійкий до парші звичайної, фітофторозу бульб та фузаріозу.

Захист від бур’янів

Сорт чутливий до гербіцидів з д.р. метрибузин, тому їх слід використовувати лише як ґрунтові гербіциди (Зенкор Ліквід, Містраль). Використання цих препаратів по вегетації може негативно вплинути на врожайність. В залежності від фази росту та видового складу бур’янів, рекомендуємо використання наступних гербіцидів: Дуал Голд, Трифлурекс, Прометрекс, Рейсер, Фюзілад Форте, Ураган Форте, Тітус, Гезагард.

Захист від шкідників

Найбільш шкодочинними для картоплі є колорадські жуки. Також їй можуть шкодити дротяники, капустянки (медведки), личинки хруща та ін. В залежності від того, яких саме шкідників треба контролювати, радимо застосування наступних інсектицидів: Антимедведка, Антихрущ, Вермітек, Аркеро, Матч, Прованто Максі, Галіл, Актара, Актелік, Ампліго, Корморан, Прованто Вернал, Енжіо. Завдяки своїй стійкості до механічних пошкоджень, бульби можуть зберігатися до 6 місяців і більше, не втрачаючи своїх якостей.

Врожайність та товарність

«Пікассо» демонструє стабільну врожайність, формуючи до 18 бульб на кущ. Сорт добре зберігається протягом тривалого часу. Завдяки своїй стійкості до посухи та багатьох хвороб, цей сорт забезпечує стабільний врожай навіть у складних умовах. Окрім цього, він має чудові кулінарні властивості та підходить для приготування найрізноманітніших страв.

Кожен сорт має свої унікальні особливості, які потрібно враховувати при вирощуванні. «Арізона» вражає своєю стійкістю до стресових умов і дає стабільний врожай навіть за посухи, «Рів'єра» дозволяє отримати надранню продукцію і добре підходить для комерційного вирощування, «Коразон» приваблює яскравими червоними бульбами та стійкістю до несприятливих умов, а «Пікассо» демонструє високу товарність та чудові смакові якості при довготривалому зберіганні.

Обираючи сорти картоплі, важливо враховувати не лише врожайність, але й умови вирощування та специфічні вимоги до догляду. Лише комплексний підхід до вибору сорту та технології його захисту допоможе отримати максимальний результат — високоякісний врожай, який буде конкурентним на ринку.